Others - AJT32/10N600V 3.2A J TD NON-IND - AJT3-2/10N
MERSENlogo
MERSEN
AJT32/10N600V 3.2A J TD NON-IND
Product code:
MERAJT3210N
Mfr Number:
AJT3-2/10N
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 EA
Min: 1 EA , Multiple  1 EA
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Back
Product Details

Product Details
Fuse AJT - Class J - Time-delay 600VAC 500VDC 3.2A Ferrule Amp-Trap 2000
Amp-Trap 2000 AJT fuses provide non-indication as well as a SmartSpot visual open fuse indicator. With advanced material technology the AJT fuse provides IEC Type 2 No Damage protection to main, feeder, and branch circuits, for all types of loads yet, they require only half the mounting space needed for 600VAC Class RK fuses. AJTs time-delay characteristics are ideal for handling typical motor and transformer inrush currents, while also providing superior current-limiting ability.
Technical Specifications
Technical Specifications
Others
DESCRIPTION AJT32/10N600V 3.2A J TD NON-IND