6S6/CL/145V/E12/STD 10P
 Previous
 Next
Indicator Lamps - 6S6/CL/145V/E12/STD 10P - 50296
STANPRO
6S6/CL/145V/E12/STD 10P
Product code:
STD50296
Mfr Number:
50296
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 EA
Min: 1 EA , Multiple  1 EA
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Catalog Page
 Back
 Catalog Page
Product Details

Product Details
6S6/CL/145V/E12/STD 10P
MINIATURE LAMP S-6 145V 0.041A 6W E12 CLEAR 10 PACK STD
Technical Specifications
Technical Specifications
Indicator Lamps
Voltage 145VAC
DESCRIPTION INCANDESCENT INDICATOR LAMP
Mfr Part # 6S6/CL/145V/E12/STD
MANUFACTURE STANDARD PRODUCTS
CSA / UL APPROVED CSA/UL APPROVED
Unit of Measure EACH
CARTON QTY. 10
Colour CLEAR
Initial Lumens 40 INITIAL LUMENS
Watts 6 WATT
Shape/Bulb S6 BULB
BASE E12 CANDELABRA BASE
Overall Len. In/Mm 1.875 In. (47.6mm) LONG
Filament Design C-7A FILAMENT (RING)
Hrs. Rated Life 1500 Hrs. RATED LIFE
Diameter In/Mm .75 In. (19.81mm) O.D.