83-9611 MUL-STACKDIS#14-18AWG-300V 25/BX
 Previous
 Next
Others - 83-9611 MUL-STACKDIS#14-18AWG-300V 25/BX - 83-9611
IDEAL INDUSTRIESlogo
IDEAL INDUSTRIES
Product code:
IDE839611
Mfr Number:
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 BX
Min: 1 BX , Multiple  1 BX
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Back
Product Details

Product Details
IDEAL, Stack Disconnect, Vinyl Insulated Multi, Wire Size: 12 - 18 AWG, Voltage Rating: 300 V, Insulation: 0.150 IN Diameter, Tab Size: 0.250 IN X 032 IN, Temperature Rating: 75 DEG C
Technical Specifications
Technical Specifications
Others
Mfrcode IDEAL
Catalog Number 83-9611
MFR UNSPSC 39121400
MFR FULLNAME IDEAL INDUSTRIES INC
PRODUCT NAME MULTI STACK DISCONNECT
PKG WEIGHT .2
PKG WEIGHT UOM LB
PKG TYPE PK
PKG QTY 250
PKG UOM EA
ADDITIONAL INFORMATION OVERALL LENGTH 0.886 INCH MAXIMUM WIRE INSULATION DIAMETER 0.15 INCH MAXIMUM VOLTAGE RATING 300 V
APPROVAL UL
STANDARD PACKAGE 25
COLOR RED
INSULATION TYPE VINYL INSULATED
Temperature Rating 75 DEG C
Tab Size 0.25 INCH X 0.032 INCH
Minimum Conductor Size 22 AWG
MAXIMUM CONDUCTOR SIZE 18 AWG