US3J2I FUSEHOLDER(J) 600V30A2P. IND.
 Previous
 Next
Class J - US3J2I FUSEHOLDER(J) 600V30A2P. IND. - US3J2I
MERSENlogo
MERSEN
Product code:
MERUS3J2I
Mfr Number:
US3J2I
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 EA
Min: 1 EA , Multiple  1 EA
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Cut Sheet
 Back
 Cut Sheet
Product Details

Product Details
Fuse Holder UltraSafe™ 600VAC 600VDC Class J 30A 2-Pole LED Pressure Plate IP65
Mersen UltraSafe Modular 600 Volt Fuse Holders for Class J fuses introduce a new level of safety and ease for installing or replacing Class J fuses. UltraSafe holders qualify as “finger-safe” to an IP20 grade of protection under IEC standards. The US3J accommodates 30A Class J or 22 x 58 mm French Ferrule fuses. The US6J is for 60A Class J fuses. UltraSafe holders are available in compact 1, 2, or 3 pole units, with or without blown-fuse indicators in each pole. Multi-pole units can also be made up in the field by using the multiplepole Assembly Kits. All units have provisions for locking in the open position for safety during fuse changeouts or equipment servicing. US3J and US6J holders can be snap-mounted to 35 mm DIN-rail and they have a unique latch which will stay open to allow re-positioning of the holder in the future. UltraSafe body material is tough and durable polyamide. Holder not UL listed when installed with French Ferrule fuses. RECOMMENDED FUSE USAGE: US3J, US6J use with AJT, A4J, HSJ
Technical Specifications
Technical Specifications
Class J
Mfrcode MFZ
Catalog Number US3J2I
MFR UNSPSC 39121617
MFR FULLNAME MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC)
PRODUCT NAME FUSE HOLDER
PKG TYPE PK
PKG QTY 3
PKG UOM EA
Type ULTRA SAFE
Material POLYAMIDE
ADDITIONAL INFORMATION INDICATING SIZE 2.56 INCH WIDTH X 3.15 INCH DEPTH X 4.49 INCH HEIGHT
MOUNTING DIN RAIL
APPROVAL UL, CSA
VOLTAGE RATING 600 VAC
Terminal Type PHILLIPS/SLOT HEAD SCREW, PRESSURE PLATE
Number of Poles 2
Fuse Type CLASS J
Fuse Current Rating 30 AMPERE
Line Wire Size 14 TO 2 AWG SOLID/STRANDED (COPPER)
Load Wire Size 14 TO 2 AWG SOLID/STRANDED (COPPER)