20318 FUSE BLOCK 250V-3P-30A
 Previous
 Next
Fuse Accessories - 20318 FUSE BLOCK 250V-3P-30A - 20318
MERSENlogo
MERSEN
20318 FUSE BLOCK 250V-3P-30A
Product code:
MER20318
Mfr Number:
20318
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 EA
Min: 1 EA , Multiple  1 EA
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Cut Sheet
 Back
 Cut Sheet
Product Details

Product Details
20318 FUSE BLOCK 250V-3P-30A
Fuse Block 250VAC 250VDC Class H/K 30A 3-Pole Screw with Reinforced Clip
Mersen Class H, K and R fuse blocks accommodate all Class H, K and R 250 and 600V power fuses. A choice of screw, pressure plate, box and special order stud connectors fit a wide range of stranded or solid copper or aluminum wire. Insulators are either molded glass-filled polycarbonate (GFPC) or phenolic with verified dielectric strength in excess of 2500V. 30, 60 and 100A fuse blocks feature a unique adder block which can be snapped onto 1-, 2- or 3-pole blocks to form multipole segmented blocks of as many poles as desired. All fuse clips are made of high conductivity tinplated copper, with a choice of spring reinforced or nonspring reinforced clips in 30A and 60A. Clips 100A and above are spring reinforced.
Technical Specifications
Technical Specifications
Fuse Accessories
Mfrcode MFZ
Catalog Number 20318
MFR UNSPSC 39121617
MFR FULLNAME MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC)
PRODUCT NAME FUSE BLOCK
PKG UOM EA
Type BARRIER
Material MOLDED GLASS FILLED POLYCARBONATE
ADDITIONAL INFORMATION CLIP MATERIAL TIN PLATED COPPER
APPROVAL UL 512, CSA
Wire Size 14 TO 10 AWG (COPPER)
Terminal Type SCREW
Number of Poles 3
Fuse Type CLASS H, CLASS K
Fuse Voltage Rating 250 VAC