  6. WIRRW12STRRED300
  • 
Product videos
Product images
RW-90 12-GA STRAND CU RED X 300
 Previous
 Next
RW 90 Copper - RW-90 12-GA STRAND CU RED X 300 - WIRRW12STRRED300
CONSOLIDATED CABLE CENTRE
Product code:
WIRRW12STRRED300
Mfr Number:
WIRRW12STRRED300
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 M
Min: 300 M , Multiple  300 M
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Cut Sheet
 Back
 Cut Sheet
Product Details

Product Details
COPPER CONDUCTOR; 7 STRAND; 600VAC; XLPE INSULATED WIRE for use in CONDUIT or RACEWAY; CSA APPROVED; METER; 300; RED; RW90; MINUS 40 Deg. C Min.; 90 Deg. C Max.; KM; #12 AWG; REEL; 1 CONDUCTOR; XLPE CROSS-LINKED POLYETHYLENE CONDUCTOR INSULATION
Technical Specifications
Technical Specifications
RW 90 Copper
Material COPPER CONDUCTOR
STRANDING 7 STRAND
Voltage 600VAC
DESCRIPTION XLPE INSULATED WIRE for use in CONDUIT or RACEWAY
CSA / UL APPROVED CSA APPROVED
Unit of Measure METER
UNIT QTY. 300
Colour RED
Type of Product RW90
Min Operating Temp or PSI MINUS 40 Deg. C Min.
Max Operating Temp or PSI 90 Deg. C Max.
PRICE PER KM
Cable Size (Awg) or Capacity #12 AWG
PUT-UP REEL
No. of Conductors / Pairs Etc. 1 CONDUCTOR
CONDUCTOR INSULATION XLPE CROSS-LINKED POLYETHYLENE CONDUCTOR INSULATION
CONDUCTOR MATERIAL Stranded Copper
CABLE LENGTH 300M
VOLTAGE RATING 600V
UNIT of MEASURE METER
CABLE TYPE RW90
NUMBER OF CONDUCTOR 1C
CABLE SIZE 12 AWG