Miniature Lamps - PR-6 B3.5/CL/2.47V/0.3A/P13.5S/STD - 50332
STANDARD PRODUCTS INC.logo
STANDARD PRODUCTS INC.
PR-6 B3.5/CL/2.47V/0.3A/P13.5S/STD
Product code:
STD50332
Mfr Number:
50332
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 EA
Min: 1 EA , Multiple  1 EA
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Back
Product Details

Product Details
MINIATURE LAMP ANSI:PR-6 B-3.5 2.47V 0.3A 0.74W P13.5s CLEAR STD
Technical Specifications
Technical Specifications
Flashlight Accessories & Lamps
Voltage 2.47VAC
DESCRIPTION INCANDESCENT MINIATURE LAMP
Mfr Part # PR-6
MANUFACTURE STANDARD PRODUCTS
CSA / UL APPROVED CSA/UL APPROVED
Unit of Measure EACH
CARTON QTY. 10
STD. PACKAGE QTY. 1000
Watts 0.3A
Shape/Bulb B3.5 BULB
BASE P13.5s S.C. MINI FLANGED BASE
Overall Len. In/Mm 1-1/4 In. (31.8mm) LONG