Indicator Lamps - 40T10/F/3M/130V/STD - 50929
STANPRO
40T10/F/3M/130V/STD
Product code:
STD50929
Mfr Number:
50929
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 EA
Min: 1 EA , Multiple  1 EA
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Back
Product Details

Product Details
40T10/F/3M/130V/STD
INCANDESCENT 40W T10 E26 130V FROST STD
Technical Specifications
Technical Specifications
Indicator Lamps
Voltage 130VAC
Mfr Part # 40T10/F/3M/130V/STD
DESCRIPTION INCANDESCENT SHOWCASE LAMP
MANUFACTURE STANDARD PRODUCTS
CSA / UL APPROVED CSA/UL APPROVED
Unit of Measure EACH
CARTON QTY. 12
Colour FROST
STD. PACKAGE QTY. 360
Initial Lumens 370 INITIAL LUMENS
Watts 40 WATT
Shape/Bulb T10 BULB
BASE E26 MEDIUM BASE
Overall Len. In/Mm 5-1/4 In. (133.4mm) LONG