61036 FUSEBLOCK CODE 600V100A1P.
 Previous
 Next
Class H, K &R - 61036 FUSEBLOCK CODE 600V100A1P. - 61036
MERSENlogo
MERSEN
Product code:
MER61036
Mfr Number:
61036
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 EA
Min: 1 EA , Multiple  1 EA
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Cut Sheet
 Back
 Cut Sheet
Product Details

Product Details
Fuse Block 600VAC 600VDC Class H/K 100A 1-Pole Copper Box
Mersen Class H, K and R fuse blocks accommodate all Class H, K and R 250 and 600V power fuses. A choice of screw, pressure plate, box and special order stud connectors fit a wide range of stranded or solid copper or aluminum wire. Insulators are either molded glass-filled polycarbonate (GFPC) or phenolic with verified dielectric strength in excess of 2500V. 30, 60 and 100A fuse blocks feature a unique adder block which can be snapped onto 1-, 2- or 3-pole blocks to form multipole segmented blocks of as many poles as desired. All fuse clips are made of high conductivity tinplated copper, with a choice of spring reinforced or nonspring reinforced clips in 30A and 60A. Clips 100A and above are spring reinforced.
Technical Specifications
Technical Specifications
Class H, K &R
Mfrcode MFZ
Catalog Number 61036
MFR UNSPSC 39121617
MFR FULLNAME MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC)
PRODUCT NAME FUSE BLOCK
PKG UOM EA
Type BARRIER
Material PHENOLIC
ADDITIONAL INFORMATION CLIP MATERIAL TIN PLATED COPPER
APPROVAL UL 512, CSA
Wire Size 6 TO 2/0 AWG (ALUMINUM/COPPER)
Terminal Type BOX LUG
Number of Poles 1
Fuse Type CLASS H, CLASS K
Fuse Voltage Rating 600 VAC