US3J1I FUSEHOLDER(J) 600V30A1P.IND
 Previous
 Next
Class J - US3J1I FUSEHOLDER(J) 600V30A1P.IND - US3J1I
MERSENlogo
MERSEN
Product code:
MERUS3J1I
Mfr Number:
US3J1I
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 EA
Min: 1 EA , Multiple  1 EA
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Cut Sheet
 Back
 Cut Sheet
Product Details

Product Details
Fuse Holder UltraSafe™ 600VAC 600VDC Class J 30A 1-Pole LED Pressure Plate IP65
Mersen UltraSafe Modular 600 Volt Fuse Holders for Class J fuses introduce a new level of safety and ease for installing or replacing Class J fuses. UltraSafe holders qualify as “finger-safe” to an IP20 grade of protection under IEC standards. The US3J accommodates 30A Class J or 22 x 58 mm French Ferrule fuses. The US6J is for 60A Class J fuses. UltraSafe holders are available in compact 1, 2, or 3 pole units, with or without blown-fuse indicators in each pole. Multi-pole units can also be made up in the field by using the multiplepole Assembly Kits. All units have provisions for locking in the open position for safety during fuse changeouts or equipment servicing. US3J and US6J holders can be snap-mounted to 35 mm DIN-rail and they have a unique latch which will stay open to allow re-positioning of the holder in the future. UltraSafe body material is tough and durable polyamide. Holder not UL listed when installed with French Ferrule fuses. RECOMMENDED FUSE USAGE: US3J, US6J use with AJT, A4J, HSJ
Technical Specifications
Technical Specifications
Class J
Mfrcode MFZ
Catalog Number US3J1I
MFR UNSPSC 39121617
MFR FULLNAME MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC)
PRODUCT NAME FUSE BLOCK
PKG TYPE PK
PKG QTY 6
PKG UOM EA
Type STANDARD
ADDITIONAL INFORMATION APPLICABLE STANDARD IEC 269-2-1
APPROVAL UL 248-8, UL 198-L, CSA C22.2
Width 32.5MM (1.28 In.) WIDE
Wire Size 14 TO 2 AWG SOLID/STRANDED (COPPER)
Terminal Type BOX LUG/PRESSURE PLATE
Interrupting Rating 200kA IR
Number of Poles 1
Fuse Type CLASS J
Fuse Voltage Rating 600 V
Fuse Current Rating 0 TO 30 AMPERE
DEPTH 80mm (3.15 In.) DEEP
DESCRIPTION COMPACT MODULAR FUSEHOLDER SINGLE POLE for 30 AMP CLASS J FUSES w/BLOWN FUSE INDICATOR
Mfr Part # US3J1I
MANUFACTURE MERSEN (FERRAZ SHAWMUT)
CSA / UL APPROVED CSA/UL APPROVED
Unit of Measure EACH
CARTON QTY. 6
ADDITIONAL DESCRIPTION w/PHILLIPS/SLOT HEAD TERMINAL SCREWS
Height 114mm 94.49 In.) HIGH
TRADE MARK ULTRASAFE
Cable Size (Awg) or Capacity #2 To #14 AWG
VOLTS 600VAC