R162 REDUCER 100A-30A 600V/100-60A 250V
 Previous
 Next
Fuse Accessories - R162 REDUCER 100A-30A 600V/100-60A 250V - R162
MERSENlogo
MERSEN
Product code:
MERR162
Mfr Number:
R162
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 EA
Min: 1 EA , Multiple  1 EA
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Cut Sheet
 Back
 Cut Sheet
Product Details

Product Details
Technical Specifications
Technical Specifications
Fuse Accessories
Mfrcode MFZ
Catalog Number R162
MFR UNSPSC 39121617
MFR FULLNAME MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC)
PRODUCT NAME FUSE REDUCER
Type REJECTION
APPROVAL UL, CSA
Fuse Type CLASS R
250 V Fuse Current Rating 60 AMPERE
250 V Clip Current Rating 100 AMPERE
600 V Fuse Current Rating 30 AMPERE
600 V Clip Current Rating 100 AMPERE