Semiconductor Fuses - A60X150-4KLMSHAWMUT FUSE 600V - A60X150-4K
MERSENlogo
MERSEN
A60X150-4KLMSHAWMUT FUSE 600V
Product code:
MERA60X1504K
Mfr Number:
A60X150-4K
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 EA
Min: 1 EA , Multiple  1 EA
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Back
Product Details

Product Details
A60X150-4KLMSHAWMUT FUSE 600V
High Speed Fuse Amp-Trap A60X 600VAC 150A Bolted Blade 4K
A60X Amp-Trap Form 101 high speed fuses are popular for the protection of higher voltage heavy rectifiers such as traction rectifiers. They can carry long sustained overloads common with heavy duty apparatus. 700A through 2000A sizes are of compact, hockey-puck design, able to provide high power protection in a small space.
Technical Specifications
Technical Specifications
Semiconductor Fuses
DESCRIPTION A60X150-4KLMSHAWMUT FUSE 600V