Miniature Lamps - 6PSB T2/CL/6V/0.14A/TS5/STD - 50262
STANDARD PRODUCTS INC.logo
STANDARD PRODUCTS INC.
6PSB T2/CL/6V/0.14A/TS5/STD
Product code:
STD50262
Mfr Number:
50262
Technical Documents
 Cut Sheet
 Back
 Cut Sheet
Product Details
6PSB T2/CL/6V/0.14A/TS5/STD
6VAC; INCANDESCENT MINIATURE LAMP; 6PSB; STANDARD PRODUCTS; CSA/UL APPROVED; EACH; 10; 1000; 0.14A; T-2 BULB; #5 TELEPHONE SLIDE BASE; 1.115 In. (28.3mm) LONG; C-2V FILAMENT; 5000 Hrs. RATED LIFE; 1/4 In. (6.4mm) O.D.
Technical Specifications
Technical Specifications
Miniature Lamps
Voltage 6VAC
DESCRIPTION INCANDESCENT MINIATURE LAMP
Mfr Part # 6PSB
MANUFACTURE STANDARD PRODUCTS
CSA / UL APPROVED CSA/UL APPROVED
Unit of Measure EACH
CARTON QTY. 10
STD. PACKAGE QTY. 1000
Watts 0.14A
Shape/Bulb T-2 BULB
BASE #5 TELEPHONE SLIDE BASE
Overall Len. In/Mm 1.115 In. (28.3mm) LONG
Filament Design C-2V FILAMENT
Hrs. Rated Life 5000 Hrs. RATED LIFE
Diameter In/Mm 1/4 In. (6.4mm) O.D.