1221W WHITE SWITCH 1P 20A 120/277V7V
 Previous
 Next
Switches (AC) - 1221W WHITE SWITCH 1P 20A 120/277V7V - 1221W
HUBBELLlogo
HUBBELL
Product code:
HUB1221W
Mfr Number:
1221W
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 EA
Min: 1 EA , Multiple  1 EA
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Cut Sheet
 Back
 Cut Sheet
Product Details

Product Details
Switches and Lighting Controls, Hubbell- PRO Series, Toggle Switches,General Purpose AC, Single Pole, 20A 120/277V AC, Back and Side Wired, White
Technical Specifications
Technical Specifications
Switches (AC)
Mfrcode HUBW
Catalog Number 1221W
MFR UNSPSC 39122211
MFR FULLNAME HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS
PRODUCT NAME TOGGLE SWITCH
PKG TYPE PK
PKG QTY 10
PKG UOM EA
Type TOGGLE
Material NYLON
APPROVAL UL FS, CSA
Application INDUSTRIAL
VOLTAGE RATING 120 TO 277 VAC